DirektRecept.se

Diskret hemleverans från apotek inom EU

Symbicort Turbuhaler

Inhalator · Receptbelagt · vid astma

Priser på Symbicort Turbuhaler

Inhalator vid astmaSe pris hos partnern

Aktuellt pris visas hos vår partner innan du beställer och inkluderar konsultation och serviceavgift. Slutpriset beror på styrka och förpackningsstorlek.

Välj din behandling efter konsultationen:

Du skickas vidare till vår partner, där en legitimerad läkare bedömer om behandlingen passar dig.

Om Symbicort Turbuhaler

Symbicort Turbuhaler är en inhalator för behandling av astma. Preparatet tillhör gruppen kombinationsinhalator. Den kombinerar ett inflammationsdämpande och ett luftrörsvidgande ämne.

  • Symbicort Turbuhaler är en inhalator som används vid astma.
  • Tillhör gruppen kombinationsinhalator.
  • Den används varje dag enligt ordination. Öva på inhalationstekniken.
  • Symbicort Turbuhaler är receptbelagt. En legitimerad läkare hos vår partner bedömer om det passar dig.

Ungefär var tionde svensk har astma. Det visar att du inte är ensam om besvären, och de flesta som söker hjälp kan få en behandling som passar.

Så verkar Symbicort Turbuhaler i kroppen

Den kombinerar ett inflammationsdämpande och ett luftrörsvidgande ämne.

Hur stor effekt du får är individuellt. Ålder, hälsotillstånd och andra läkemedel kan spela in. Använd aldrig mer än den rekommenderade dosen för att försöka få en starkare effekt.

Hur använder du Symbicort Turbuhaler?

Symbicort Turbuhaler används enligt läkarens ordination. Den används varje dag enligt ordination. Öva på inhalationstekniken.

  • Förvara läkemedlet utom syn- och räckhåll för barn.
  • Kontakta vården eller vår partners läkare om du är osäker på hur preparatet ska användas.
  • Läs bipacksedeln före första användningen.
  • Ändra aldrig dosen på egen hand.

Ta preparatet precis som läkaren har ordinerat. Om du är osäker på något i ordinationen är det bättre att fråga en gång extra än att gissa.

Viktigt att veta innan du använder Symbicort Turbuhaler

Vissa tillstånd och läkemedel gör att behandlingen behöver bedömas extra noga. Berätta alltid för läkaren om din hälsa i konsultationen, särskilt om:

  • Du är gravid, planerar att bli gravid eller ammar.
  • Du är allergisk mot något av innehållsämnena i preparatet.
  • Du tar andra läkemedel som kan påverka eller påverkas av behandlingen.

I konsultationen går läkaren igenom dina svar innan något recept skrivs. Svara ärligt och fullständigt – det är din säkerhet det handlar om.

Vilka biverkningar kan Symbicort Turbuhaler ge?

Alla läkemedel kan ge biverkningar, men alla får dem inte. De flesta biverkningar är milda och går över av sig själva. Vilka som är vanliga för just det här preparatet står i bipacksedeln.

Sluta inte med behandlingen på egen hand om du får biverkningar – prata med läkaren först, så kan dos eller preparat behöva justeras. Vid akuta, allvarliga symtom ringer du 112.

Hur ska du förvara Symbicort Turbuhaler?

Förvara preparatet i originalförpackningen, så att du alltid har bipacksedeln och utgångsdatumet till hands.

  • Förvara i originalförpackningen.
  • Förvara utom syn- och räckhåll för barn.
  • Använd inte efter utgångsdatumet på förpackningen.

Lämna överblivna eller gamla läkemedel till ett apotek i stället för att slänga dem i soporna eller spola ner dem.

”Många besvär går att bedöma digitalt, men vissa symtom kräver alltid en fysisk undersökning.”

Dr. E. Maescu, allmänläkare hos vår partner

”Ge behandlingen tid att verka, men hör av dig om besvären inte minskar som väntat.”

Dr. I. Malik, läkare i partnerns medicinska råd

Vanliga frågor om Symbicort Turbuhaler

Korta svar om bedömning, recept och nästa steg – informationen ersätter aldrig råd från din egen vårdgivare.

Vad är Symbicort Turbuhaler och vad används det för?

Symbicort Turbuhaler är en inhalator som tillhör gruppen kombinationsinhalator och används vid astma. Den kombinerar ett inflammationsdämpande och ett luftrörsvidgande ämne.

Behöver man recept för Symbicort Turbuhaler?

Ja, Symbicort Turbuhaler är receptbelagt. En EU-legitimerad läkare bedömer din hälsa via ett medicinskt frågeformulär innan något recept utfärdas.

Vad kostar Symbicort Turbuhaler?

Du ser alltid aktuellt pris hos vår partner innan du beställer. Konsultationen ingår i priset.

Vad gör jag om Symbicort Turbuhaler inte hjälper?

Ändra inte dosen och avsluta inte behandlingen på egen hand. Kontakta läkaren och berätta hur det har fungerat – ibland behöver dosen justeras eller ett annat preparat prövas.

Hur använder man Symbicort Turbuhaler?

Den används varje dag enligt ordination. Öva på inhalationstekniken. Följ alltid bipacksedeln och läkarens ordination, och ändra aldrig dosen på egen hand.

Vilka biverkningar kan Symbicort Turbuhaler ge?

Alla läkemedel kan ge biverkningar, men de flesta är milda och går över. I bipacksedeln finns den fullständiga listan. Läkaren går igenom riskerna utifrån dina svar innan recept skrivs.

Kan jag använda Symbicort Turbuhaler tillsammans med andra läkemedel?

Vissa läkemedel påverkar varandra. Berätta alltid för läkaren i konsultationen om alla läkemedel, vitaminer och kosttillskott du använder, så bedöms kombinationen innan recept skrivs.